kajabaja.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu.

LifestylePielęgnacja

Czym jest i jak zabezpieczyć wolny brzeg paznokcia?

Czym jest i jak zabezpieczyć wolny brzeg paznokcia?

Wolny brzeg paznokcia to nic innego jak jego koniec za opuszką palca. Jeżeli robimy paznokcie hybrydowe w domu, należy nauczyć się kilku podstawowych rzeczy.

Z tego artykuły dowiesz się:

  • dlaczego przygotwanie paznokcia pod hybryde jest ważne
  • jak zabepieczyć wolny brzeg paznokcia
  • jaka jest odpowiednia ilość bazy oraz lakieru
  • jak malować skórki przy paznokciu
  • jaki jest odpowiedni czas naświetlania lampą
  • jaka jest budowa paznokcia

Wolny brzeg paznokcia – przygotowanie paznokci pod hybrydę

Jest to bardzo ważne, niestety większość kobiet zapomina o tej czynności lub po prostu w ogóle jej nie wykonuje, co stanowi poważny błąd. Warto wiedzieć, że odpowiednio przygotowana płytka pozwoli na uzyskanie trwałej hybrydy. Do dokładnego zmatowienia płytki należy użyć pilnika do paznokci o gradacji 180/240. Następnie usuwamy skórki przy pomocy cążków lub modnej ostatnio frezarki. Kolejnym krokiem jest odtłuszczenie płytki cleanerem i wytarcie jej wacikiem bezpyłowym. Tak przygotowana płytka paznokcia jest gotowa do założenia hybrydy.

Zabezpieczenie wolnego brzegu paznokcia

Na każdym etapie tworzenia manicure hybrydowego trzeba pamiętać, aby zabezpieczyć wolny brzeg paznokcia. Przede wszystkim niezabezpieczony brzeg paznokcia, jest jedną z przyczyn nieestetycznego załamania się lakieru na końcu płytki. Pamiętaj też o równomiernym rozłożeniu lakieru i nie przesadzaj z jego ilością.

W trakcie zabezpieczanie wolnego brzegu paznokcia należy zwrócić szczególna uwagę na koniec płytki. W tym miejscu częśto lubi gromadzic się nadmiar lakieru. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, łatwo pozbędziesz się go przy pomocy czystego pędzelka. Wystarczy przeciągnąć go po płytce.

Kiedy aplikujesz lakier przy skórze, staraj się nabierac go jak najmniej. W ten sposób dasz sobie opcję na precyzyjne pokrycie płytki paznokcia bez tworzenia grubej warstwy.

Odpowiednia ilość bazy oraz lakieru

Tutaj też czasami pojawia się problem, ponieważ większość kobiet nakłada dwie grube warstwy, co jest niestety poważnym błędem. Najlepiej, jeżeli zostanie nałożone kilka cienkich warstw, wtedy lakier doskonale się utwardzi i nie będzie się marszczył.

Sprawdź też: Modne paznokcie na święta – co warto wiedzieć?

Wolny brzeg paznokcia a malowanie skórek

W chwili kiedy nałożona zostanie zbyt duża warstwa lakieru bądź się spieszymy, dochodzi do zalania skórek lakierem. W efekcie lakier zacznie się zdzierać i może wywołać nawet uczulenie.

wolny brzeg paznokcia

Jaki jest odpowiedni czas naświetlania lampą?

Lakiery hybrydowe zazwyczaj naświetla się ok. 60 sekund, przy czym należy pamiętać, że każdą z warstw naświetlamy osobno. W przypadku utwardzenia bazy i topu wystarczy trzymać paznokcie pod lampą ok. 30 sekund. Oczywiście lampa jaką posiadamy, powinna mieć moc co najmniej 50W inaczej naświetlanie zajmie nam o wiele więcej czasu, powodując rozlanie się lakieru.

Budowa paznokcia

Paznokcie są zbudowane z kilku charakterystycznych warstw, do których zaliczamy:
– macierz paznokcia – która jest żywą częścią zakończoną obrąbkiem naskórkowym. Macierz paznokcia znajduje się pod wałem paznokciowym;
– płytka paznokcia – płytką paznokcia nazywamy jego widoczną część;
– obłączek – to białe półkole, które znajduje się u nasady paznokcia. Ciekawostką jest, że jest to jedyna żywa część paznokcia, ponieważ pozostałe zawierają tylko martwe komórki
– łożysko poznokcia – jest tkanką, która znajduje się pod płytką. Łożysko trzyma na sobie paznokieć, odżywiając go;
– wał paznokcia – jest warstwą skóry, która zakrywa brzeg paznokcia z każdej strony prócz wolnego brzegu, pomaga utrzymać paznokcie we właściwym położeniu;
– obrąbek naskórkowy – to cienka tkanka, która porasta paznokcie. Ochrania ona paznokcie przed zanieczyszczeniem oraz bakteriami.

Na paznokcie należy szczególnie uważać, gdyż w wyniku urazu lub choroby może dojść do konieczności rekonstrukcji paznokcia. Aby przeprowadzić rekonstrukcję, należy odsłonić łożysko paznokcia, aby mogło dojść do pobudzenia jego pracy. Taki zabieg jest bezbolesny jednak, aby paznokieć wrócił do swojego pierwotnego stanu, musi minąć nawet kilka miesięcy.

Udostępnij