kajabaja.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu.

Uroda

5 olejów w naturalnych kosmetykach, które wykazują działanie prozdrowotne

5 olejów w naturalnych kosmetykach, które wykazują działanie prozdrowotne

Czy wiesz, że istnieją substancje, które wykazują zarówno działanie pielęgnacyjne, jak i są przydatne w leczeniu chorób dermatologicznych? W pielęgnacji skóry zmagającej się z dermatozami ważne jest stosowanie kosmetyków z naturalnym składem, niezawierającym składników syntetycznych, które mogą wywoływać podrażnienia i nasilenie objawów choroby. Szczególną wartość pielęgnacyjną mają oleje, ich zastosowanie w leczeniu chorób skórnych jest szerokie.

Dla alergików — olej arganowy 

Do pielęgnacji cery wrażliwej i skłonnej sprawdza się w pielęgnacji skóry skłonnej do alergii i podrażnień. Jest tradycyjnie wykorzystywany w tradycyjnej medycynie Maroka. Wykazuje korzystny wpływ na skórę, zmagającą się z łuszczycą, łojotokowym zapaleniem skóry, toczniem i trądzikiem. Za jego właściwości prozdrowotne odpowiadają kwasy tłuszczowe, głównie kwas oleinowy i linolowy. Wybierając kosmetyki, warto zwracać uwagę na certyfikaty. Kosmetyki z olejem arganowym, którego wysoką jakość i ekologiczne pochodzenie potwierdza certyfikat ECOCERT, dostępne są w sklepie Kropla Zdrowia.  

Na walkę z trądzikiem — masło shea

Masło shea to produkt, który wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, antywirusowych i przeciwzapalnie, dlatego polecane jest do pielęgnacji skóry trądzikowej. Czyste masło shea powinno się stosować punktowo na zmiany skórne. Nie ma jednak tego ograniczenia przy stosowaniu kremów do twarzy, w których składzie jest masło shea. Za jego przeciwzapalne właściwości odpowiada alantoina i kwas cynamonowy, który dodatkowo ochrania przed promieniowaniem UV. Katechiny wykazują właściwości przeciwutleniające, a także antybakteryjne i przeciwwirusowe.

Łagodzenie objawów atopowego zapalenia skóry — olej kokosowy 

Popularność zdobył jako produkt spożywczy, jednak ma szerokie zastosowanie kosmetyczne. W jego składzie przeważają nasycone kwasy tłuszczowego, jak laurynowy, mirystynowy i palmitynowy, a także występuje nienasycony kwas oleinowy. Przede wszystkim wykazuje działanie nawilżające, ale działa również przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Jako naturalny preparat może być wykorzystywaniu w łagodzeniu egzemy.  Przy regularnym stosowaniu oleju kokosowego zmniejsza się nasilenie choroby. Warto stosować kosmetyki, w których oprócz oleju kokosowego występują glinka biała i srebro, które również mają działanie przeciwzapalne.

Uniwersalny pod każdym względem — olej avocado 

Nieczęsto spotyka się oleje, które mają tak szerokie i uniwersalne zastosowanie. Olej z awokado może być stosowany w pielęgnacji każdego typu cery. Wykazuje właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwzapalnego oraz nawilżające i łagodzące, dlatego mogą być stosowane w pielęgnacji skóry, która zmaga się z atopowym zapaleniem skóry i łojotokowym zapaleniem skóry. Tak szerokie zastosowanie jest możliwe dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowego (linolowego i oleinowego), fitosteroli, skwalanu oraz witamin A, E, B i z grupy B.

Bez właściwości drażniących — olej migdałowy 

Olej migdałowy również może być stosowany do pielęgnacji każdego typu cery, a na jego wyjątkowość wpływa brak potencjału drażniącego.  Bezpośrednio nie wykazuje działania leczniczego, jednak jest cennym składnikiem pomocniczym ze względu na łagodne działanie pielęgnacyjne. Przede wszystkim działa nawilżająca i zapobiega utracie wody z komórek skóry, dzięki czemu skóra jest elastyczna. Ponadto łagodzi podrażnienia, co jest ważne przy leczeniu chorób skóry. Jest możliwe dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E oraz fitosteroli. 

Udostępnij