Czas płynie nieubłaganie, a starzenie się skóry jest jednym z tych procesów, których nie da się zatrzymać. Z biegiem lat skóra będzie tracić zarówno wiotkość, jak i swój młodzieńczy blask, a my musimy liczyć się z tym, że nie będziemy w stanie się temu przeciwstawić. Nie oznacza to jednak, że nie możemy doprowadzić do opóźnienia tego procesu.
Dlaczego nasza skóra się starzeje?
Wiek biologiczny nie jest wcale jedynym czynnikiem, który ma wpływ na wiek naszej skóry. Oddziałuje na nią także szereg innych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Coraz więcej uwagi poświęca się w tym kontekście warunkom atmosferycznym oraz promieniowaniu słonecznemu, choć nie mniej istotny wydaje się także tryb życia, jaki wiedziemy, a nawet to, co jemy. Dieta uboga w składniki odżywcze, brak odpowiedniej ilości wody, skłonność do używek, w tym zwłaszcza papierosów oraz niedostateczna ochrona przed słońcem sprawiają, że nawet regularnie pielęgnowana skóra szybko się starzeje.
Starzenie się skóry a jej rodzaj
Nie każdy typ skóry starzeje się w takim samym tempie, ze zjawiskiem tym najpóźniej mamy więc do czynienia w przypadku cery tłustej oraz trądzikowej. Nie może być jednak inaczej, skoro w obu przypadkach możemy mówić o mocnej warstwie hydrolipidowej stanowiącej dodatkową ochronę skóry, do której ciężej jest przenikać czynnikom zewnętrznym. O skórę w największym stopniu powinny więc dbać te osoby, które mają cerę suchą i wrażliwą. I ona posiada warstwę hydrolipidową, warstwa ta jest jednak najcieńsza, a tym samym najmniej odporna na inwazyjne czynniki z zewnątrz i podrażnienia.
Jak opóźnić starzenie się skóry?
Jeśli zależy nam na spowolnieniu procesów związanych ze starzeniem się skóry, musimy przyswoić sobie kilka zasad. Jedna z najważniejszych mówi o stosowaniu przeciwutleniaczy, w tym zwłaszcza witaminy C mającej kluczowy wpływ na produkcję kolagenu. To właśnie kolagen jest najcenniejszym wsparciem skóry. Niestety, wraz z wiekiem organizm coraz gorzej radzi sobie z jego produkcją. Do pewnego momentu można jednak pobudzać go do działania, a witamina C sprawdza się znakomicie jako tego rodzaju stymulant.
Walka ze starzeniem się skóry będzie z pewnością łatwiejsza również wtedy, gdy zacznie się zwracać większą uwagę na skład stosowanych kosmetyków. Najlepiej sięgać po te, które bazują na witaminie A i retinolu unikając jednocześnie sztucznych konserwantów wydłużających żywotność kosmetyków. Nie wolno też zapominać o tym, że ochrona przed szkodliwym promieniowaniem nie jest czymś, co ma znaczenie jedynie latem, gdy promienie słoneczne są najsilniejsze. Należy o niej pomyśleć bez względu na porę roku. Skóra jest narażona na negatywne oddziaływani promieni słonecznych codziennie, nawet wtedy, gdy słońce kryje się za chmurami. Im jest starsza, tym mniej efektywnie radzi sobie z promieniami UVA i UVB, nic więc dziwnego, że potrzebuje naszej pomocy. Powinno się też pamiętać o tym, że nie każdy kosmetyk jest tak samo skuteczny nawet, jeśli jego cena jest wysoka. Tu kluczowe znaczenie wydaje się mieć ich właściwy dobór do rodzaju cery.