Nużeniec to niewielki pajęczak, który zwykle jest obserwowany na rzęsach, choć żeruje także w torebkach włosowych i gruczołach łojowych. Na jego pożywienie składają się lipidy oraz łój skóry, a jego obecność prowadzi do choroby nazywanej nużycą lub demodekozą. Poza rzęsami można go spotkać także w okolicach nosa i dookoła oczu, pojawia się także na brodzie, czole, a nawet w bruździe nosowo-wargowej. Niekiedy gości także na innych częściach ciała, w tym zwłaszcza na dłoniach, choć tego rodzaju przypadki są stosunkowo rzadkie.
Jak objawia się obecność nużeńca?
Nużyca należy do tych chorób, które przeważnie nie dają żadnych objawów. Nużeniec na rzęsach potrafi być jednak dość kłopotliwy. Schorzenie prowadzi do zaczerwienienia i świądu w okolicach rzęs, często pojawiają się tam też wypryski, można przy tym zaobserwować intensywne łuszczenie się skóry. Pacjenci skarżą się także na obecność krostek i grudek mylonych często z klasycznym trądzikiem.
Nużeniec jest też w stanie wpłynąć na rozwój wągrów i zaskórników. Często zwiększa intensywność trądziku, prowadzi też do zapalenia kącików ust, a nawet do łojotokowego zapalenia skóry. Jeśli choroby te występowały już wcześniej, jest znany z tego, że nasila ich objawy. Czy zatem nużeńca nie należy się bać? Takie podejście z pewnością byłoby przesadnie nieostrożne. Choroba może mieć poważniejsze konsekwencje. Nie brakuje pacjentów, którzy w trakcie jej trwania uskarżają się na wypadanie włosów, częste są też alergiczne zapalenia powierzchni oka. Łagodną postać nużycy można zwalczać odpowiednio dobranymi kosmetykami, jeśli jednak jej objawy nie ustępują, warto zastanowić się nad odwiedzeniem gabinetu lekarskiego.
Skąd się bierze nużeniec na rzęsach?
Do zakażenia nużycą najczęściej dochodzi wtedy, gdy mamy do czynienia z bezpośrednim kontaktem z nosicielem choroby. Bardzo często wystarczy jednak korzystać z tych samych przedmiotów, co i on, nużyca może być więc konsekwencją sięgania po ten sam grzebień albo wymieniania się kosmetykami. Niebezpieczne potrafią być testery kosmetyków w drogeriach, do przypadków zakażeń dochodzi przy tym również w salonach kosmetycznych i fryzjerskich zwłaszcza, jeśli nie przestrzega się w nich rygorystycznie zasad higieny.
Pewne grupy osób są bardziej podatne na atak nużeńca niż inne. Tu na pierwszy plan wysuwają się alergicy, choroba częściej atakuje jednak również osoby starsze, pacjentów narażonych na nieustanny stres oraz chorych, którzy często zmagają się ze stanami zapalnymi skóry. Sprzyja jej również cera mieszana oraz trądzikowa.
Jak skutecznie walczyć z nużeńcem?
Leczenie nużycy zajmuje sporo czasu. Nie brakuje pacjentów, którzy muszą się liczyć nawet z kilkumiesięczną kuracją. Podstawą leczenia są maści i kremy przeciwzapalne, zaleca się jednak także dbanie o higienę osobistą, bo sprawdzonym sposobem na usuwanie nużeńców z ciała okazuje się być mycie. W ostrej postaci choroby pacjent nie może ograniczać się jedynie do codziennego oczyszczania powiek. Przeważnie zapisuje się mu także specjalne maści, które na specjalne zamówienie przygotowuje się w aptece.