ADHD nie przekreśla szans na szczęśliwe życie. Coraz większa świadomość i wiedza medyczna na temat tego zaburzenia pozwala osobom nim dotkniętym osiągać sukcesy — na każdym polu życia. Często jednak wiele osób zadaje sobie pytanie, czy ADHD jest uleczalne? Śpieszymy z odpowiedzią na to pytanie.
Skąd się bierze ADHD?
Przyczyny powstawania ADHD są nieznane. Jest wiele teorii, które próbują rozwikłać, skąd się bierze to zaburzenie.
Aby lepiej zrozumieć, jak wygląda proces leczenia ADHD, warto zgłębić temat od podstaw. Niedawno zostało opublikowane kompleksowe omówienie tego zaburzenia na stronie Psychologwnecie.pl: co to jest ADHD? Zostały tam szczegółowo przedstawione potencjalne przyczyny tego schorzenia oraz strategie skutecznego radzenia sobie z objawami, które utrudniają życie.
Wracając do przyczyn ADHD, pewne jest, że dużą rolę odgrywa tutaj genetyka. Jeśli rodzice są dotknięci tym zaburzeniem, jest spora szansa, że również dziecko będzie się z nim zmagać.
Mówi się też, że mózg osób z ADHD różni się od reszty neurotypowej części społeczeństwa. Różnice te są widoczne w przypadku ośrodków odpowiedzialnych za koncentrację i uwagę. Abstrahując od przyczyn
ADHD a możliwość całkowitego wyleczenia
Każda osoba, która sama zmaga się z ADHD lub ktoś z jej otoczenia, zadaje sobie pytanie, czy to jest uleczalne. Dotychczas medycyna nie znalazła sposobu na wyleczenie tego zaburzenia. Kluczem do udanego życia z ADHD jest akceptacja odmiennej budowy mózgu i wypracowanie skutecznych strategii.
Równie błędne jest postrzeganie tej przypadłości jako czegoś, co dotyczy tylko wieku dziecięcego. Kiedyś był to wręcz dominujący pogląd. Dziś wiemy, że z ADHD żyje się przez całe życie. Można jedynie pracować nad poprawą jakości życia. A tę jakość można naprawdę znacząco podnieść.
Czas przyjrzeć się metodom, które pomogą złagodzić objawy ADHD.
Terapia poznawczo-behawioralna
Jednym z najpowszechniejszych narzędzi w przypadku ADHD jest terapia poznawczo-behawioralna. Jej rola w procesie leczenia ADHD przewiduje zmianę negatywnych wzorców myślowych na pozytywne myślenie.
Częstym celem terapii poznawczo-behawioralnej jest praca nad eliminacją czarnobiałego postrzegania rzeczywistości przez osoby z ADHD. Dzięki temu rodzajowi terapii pacjenci są w stanie wyjść poza sztywny schemat oceniania rzeczywistości.
Leki na ADHD
Wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania bez leków na ADHD. Z drugiej strony jest spora część pacjentów, którzy bardzo dobrze radzą sobie bez nich. Warto z psychiatrą porozmawiać na temat ewentualnej farmakoterapii. Jeśli uważasz, że funkcjonowanie z ADHD mocno utrudnia Ci realizację codziennych obowiązków, to warto włączyć leki na ADHD. W przypadku wielu osób poprawiają one koncentrację.
5 wskazówek poprawiających jakość życia osób z ADHD
Jak widzisz, ADHD to nie koniec świata. Da się prowadzić szczęśliwe życie pomimo występowania tej przypadłości. Poza dostępną farmakoterapią dobrze jest sięgnąć po metody, które można we własnym zakresie wprowadzić do swojej codzienności.
Odżywianie
Zbilansowana dieta to ważny element zdrowia — nie tylko u osób z ADHD. Jednak w przypadku osób neuroróżnorodnych ważne jest, aby sięgać po świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze nienasycone.
Istotne jest także unikanie pokarmów zawierających sztuczne barwniki,
Medytacja
Warto skorzystać także z technik medytacyjnych. To one w przypadku wielu osób dają największe korzyści. Niektórzy ludzie wręcz ograniczają swoje działania skierowane przeciw objawom ADHD właśnie do medytacji.
Poprawa jakości snu
Wiele osób dotkniętych ADHD ma problemy ze snem. Za wszelką cenę należy zadbać o prawidłowe funkcjonowanie w tym obszarze. Jeśli cierpisz na bezsenność lub wcześniej wstajesz, warto podjąć działania, które poprawią jakość Twojego snu.
Prostymi metodami w tym obszarze są:
-
Wietrzenie pokoju przed pójściem spać.
-
Wyłączanie urządzeń elektronicznych na kilka godzin przed położeniem się do łóżka.
-
Unikanie objadania się na chwilę przed pójściem spać.
-
Ustalenie stałych godzin chodzenia spać.
Czy ADHD jest uleczalne?
Jak widzisz już, ADHD jest zaburzeniem, którego nie da się w pełni wyleczyć. Należy przestać je traktować jako przykrą przypadłość, a zacząć się doszukiwać mocnych stron tego stanu. Do nich z pewnością zalicza się tzw. hiperskupienie i łatwość nawiązywania nowych kontaktów.
Artykuł sponsorowany